Bu Sayfayı Paylaş
     
 
Çanakkale Savaş Malzemeleri Sergisi
Albümlere Dön
Gezi ve Pikniklerimiz
 

Çanakkale Zaferini ve şehitlerini anmak amacıyla Fatih Belediyesi, 1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Galerisi işbirliği ile Fatih'te 20 gün boyunca 3 ayrı noktada sergi düzenliyor.

 

Bir çadır içinde kurulan serginin ilk durağı Eminönü Meydanı Yeni Camii’nin önü oldu. Çanakkale Savaşı’nda kullanılan savaş malzemeleri, askeri kostümler ve askerlerin özel eşyalarının yer aldığı sergiye vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

7’den 70’e ziyaretçilerin akın ettiği Çanakkale Çadırı’nda savaşın ve o savaşın şehitlerinin hatıraları önünde uzun kuyruklar oluştu.

Sergide gezerken oldukça duygulu anlar yaşayan ziyaretçiler, tarihimizin hatırlatılmasında ve yaşatılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Çanakkale Çadırı ile ilgili bilgi veren Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Çanakkale Zaferi’nde yer alan, cephede savaşan askerlerden, cepheye mermi taşıyan analara kadar herkesi rahmetle ve minnetle andıklarını söyledi. Bu tarih bilincinin özellikle gençlere ve çocuklara iyi anlatılması gerektiğini söyleyen Başkan Demir, bizim tarihimizin gerçek kahramanları bu savaştadır, Yahya Çavuşları, Seyit Onbaşıları çocuklarımızın tanıması gerekiyor dedi. Başkan Demir, geçen yıl boyunca düzenledikleri ücretsiz Çanakkale Gezileri’nin bu yıl yeniden başlayacağı müjdesini de verdi.

 

Çanakkale Çadırı’nda özellikle çocuklar için hazırlanmış çizgi roman eserler de tüm ziyaretçilere ücretsiz dağıtıldı.

Sergi Eminönü Meydanı’nın ardından, Çukurbostan Yaşam Merkezi ve Hekimoğlu Ali Paşa Parkı’nda ziyarete açılacak.

Sergi çadırının kurulacağı yerlerle ilgili ayrıntılı bilgi aşağıda verilmiştir.

29.07.2013
 


Kategoride Toplam (4) Mezun Bulundu